השתלות שיניים לחולי סכרת – האם זה אפשרי? 

מחלת הסכרת מביאה עמה סיבוכים רבים. בין היתר חלק מהלוקים במחלה, עשויים לסבול גם מבעיות שיניים וחניכיים.  הבעיה המשמעותית בטיפול היא כי זרימת דם פחות טובה, הנובעת מרמות סוכר גבוהות בדם, עשויה לפגוע בכושר הריפוי וההחלמה במצבים אלו. האם המשמעות היא כי לא ניתן לבצע השתלות שיניים בחולי סכרת? הכל על כך במאמר הבא

 

הסכרת שייכת לקבוצת מחלות מטבוליות אשר פוגעות ביכולת הגוף לעבד את הגלוקוז. כתוצאה מפגיעה בעיבוד הגלוקוז, רמות סוכר גבוהות או נמוכות מדי עלולות לגרום לנזק עצבי, עיוורון , מחלת כליות ובמקרים קשים אף לנמק. עם זאת, חשוב לציין כי אצל אנשים סוכרתיים אשר שולטים במצב רמות הסוכר בדם, מרבית המצבים הללו נמנעים.

מדובר במחלה נפוצה מאוד בעולם המערבי , רק בארה"ב אובחנו מעל ל 20 מיליון איש החולים במחלה. על אף הקושי, באמצעות שמירה על תזונה נכונה, פעילות גופנית, ניטור רמות הגלוקוז והקפדה על בדיקות תכופות, ניתן לנהל אורח חיים בריא בהתאם למגבלות.

בעיות שיניים בקרב חולי סכרת

השתלות שיניים לחולים בסכרת

כחלק מהפגיעות הנוצרות במהלך המחלה, חולי סכרת רבים סובלים מבעיות בכלי הדם הזעירים וכן מזרימת דם בעייתית, אשר עשויה לגרור בעיות שיניים שונות,
אלה גורמות לעיתים אף לנשירת השן.  לרוב, כאשר אדם מאבד את שיניו, אחת הדרכים לשיקום חלל הפה והשבת השיניים החסרות היא באמצעות שתלים דנטליים. למרות זאת, במקרים רבים, רופאי השיניים נמנעים מלבצע השתלות לחולי סכרת. מדוע?

כיצד משפיעה הסכרת על הליך ההחלמה והריפוי?

התשובה לשאלה זו טמונה ביכולת הריפוי בקרב חולי סכרת. למעשה, פצעים אצל חולי סכרת נוטים להירפא לאט יותר ולכן אנשים אלו נוטים לסבול יותר מזיהומים בהשוואה לאנשים שאינם סוכרתיים. הפגיעה בנימי הדם הנוצרת על ידי רמות גלוקוז גבוהות מהווה גורם מרכזי הפוגע בתפקוד הגוף הן במצב שגרתי והן בתהליך החלמה.

אצל אדם סוכרתי, רמות הסוכר הגבוהות בדם משפיעות אף על התגובה הדלקתית של הגוף ופוגעות ביכולת הריפוי וההתמודדות. בכך, עשויה הדלקת להפוך לכרונית ולגרום לפגיעה ברקמות ולבעיות אחרות.

האם ניתן לבצע השתלות שיניים בחולי סכרת?

כאמור, בעקבות הסכרת, רמת הסוכר הגבוהה בדם עשויה לגרום להיצרות של כלי הדם הקטנים בחניכיים, זרימת הדם לאזור מופחתת, ועל כן יורד גם כושר הריפוי וההחלמה של החניכיים. מכיוון שהליך השתלות שיניים דורש כירורגיה זעירה, רופאי השיניים נדרשים להתמודד עם השאלה בנוגע להתאמת התהליך לחולי סכרת. 

חשוב לציין כי בשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים מראים תוצאות מעודדות. במצב בו הסוכר מאוזן ובשליטה ותחת בחינה של כלל המצב הרפואי, חולי סכרת אכן יכולים לעבור השתלות שיניים בהצלחה.

רפואת שיניים מתקדמת בהתאמה אישית

תחום רפואת השיניים לא נותר מאחור, ואף הוא מתעדכן בהתאם למחקרים שונים בתחום הרפואה. באתר אי דנט  צוות מנוסה ומקצועי, קשוב ואישי דואגים להתעדכן ולהתאים עבורכם את הטיפול הנכון עבורכם והאמצעים החדישים ביותר, בכדי להפוך את חוויית הטיפול לאפקטיבית וחיובית.

גם בנוגע להשתלות שיניים לחולי סכרת, אנו רואים בכל לקוח עולם ומלואו ודואגים לערוך בירור מקיף של מצבו הרפואי ולהתאים את הטיפול המיטבי למצב בהתאם למגבלות.

הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר וצוות היועצים הרפואיים שלנו, ישמח לספק גם לכם ייעוץ והכוונה ולהתאים את המענה המדויק לצרכים שלכם..

ליצירת קשר עם מרפאת שיניים באזורך ולהמשך טיפול שיניים לחצו כאן